FAST – FOOD I JUNK – FOOD

 

Szybkiemu i śmieciowemu jedzeniu mówimy NIE!

 Każdy z nas nie raz spotkał się z jedzeniem typu fast food. W każdym miejscu na świecie zawsze znajdzie się budka lub „ekskluzywna” restauracja, która gotowa jest bardzo szybko zaspokoić nasz głód. Pytanie: czy warto w taki sposób zaspokajać swój głód i czy warto jest truć się takim „pysznym” jedzeniem.

FAST-FOOD

W dosłownym tłumaczeniu fast food oznacza szybką żywność, jest ona przygotowana i serwowana na poczekaniu. Do przykładowych produktów, które zaliczane są do fast-foodów należą: frytki, hot-dogi, hamburgery, szybkie kanapki, kebaby czy pizza. Plusem tej żywności jest cena, przeważnie stosunkowo niska. Nie dajmy się zwieść pozorom, niska cena oznacza w tym przypadku nic innego jak niska jakość. Dzieje się tak dzięki wysokiemu przetworzeniu produktów z których jest robiona. Fakt, że producenci informują o 100% wołowinie w kanapce z wołowiną, nie oznacza przecież, że do takiego produktu nie można włożyć krowich uszu, krowich jelit czy innych części krowiego tłowiu, w dalszym ciągu będzie to 100% wołowinka. Smacznego!!! Fast-food często kojarzony jest z wysoką kalorycznością produktów. Nie zapominajmy też, że jest bogata w węglowodany i tłuszcze szczególnie nasycone, które często przyczyniają się do rozwoju chorób krążenia, w tym zawału serca. A dodatkowo żywność ta jest uboga w wartościowe składniki odżywcze jakie jak białko pełnowartościowe, witaminy, składniki mineralne czy błonnik, którego w takiej żywności prawie w ogóle nie ma.

JUNK-FOOD

Innym jedzeniem, które nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie jest jedzenie śmieciowe tzw. junk food. Żywność ta jest tania i produkowana w łatwy oraz wydajny sposób. Niestety junk-food jest żywnością, która pod względem dietetycznym i wartościowym jest bardzo uboga, nie dostarcza pełnowartościowych składników odżywczych oraz składników mineralnych i witamin. W żywności tej znajduje się wiele substancji negatywnie wpływającej na nasze zdrowie: sól kuchenna (o której pisałam tutaj), tłuszcze nasycone, cukier, dodatki do żywności barwniki czy równego rodzaju konserwanty. Chipsy, frytki, słodkie napoje gazowane, hot-dogi, hamburgery, kebaby, ciasteczka, ciasta czy batoniki to tylko niektóre z całej grupy produktów spożywczych zaliczanych do żywności typu junk-food.

CZYM RÓWNI SIĘ FAST-FOOD OD JUNK-FOOD’U?

Pojęcia fast-food oraz junk food często stosowane są wymiennie. Istnieje jednak ogromna różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami żywności. Choć istnieją takie produkty, które możemy zaliczyć do obu grup. Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy junk i fast-foodem jest możliwość serwowania zdrowych posiłków np. sałatek warzywnych w restauracjach fast food. Zdarza się to rzadko, ale coraz więcej restauracji typu fast-food ma w swoim menu kilka zdrowych pozycji takich jak jabłka czy sałatki. Restauracje szybkiej obsługi nie muszą posiadać w swoim menu tylko niezdrowych przekąsek, frytek czy kanapek, a wręcz istnieje obecnie moda na restauracje szybkiej obsługi serwujące tylko i wyłącznie zdrową żywność – sałatki owocowe, warzywne lub gotowane ryby. Niestety wiodącą żywnością w restauracjach i barach typu fast-food są posiłki złożone z junk-foodów, a tylko nieliczne z nich w swojej ofercie mają propozycje zdrowej żywności.

Produkty junk-foodowe w ostatnich latach pojawiają się masowo w szkołach. Nasze dzieci bombardowane są tego typu produktami. Tylko nieliczni, rozsądni dyrektorzy szkół wycofują automaty pełne funk-foodów ze szkół. W wielu placówkach nadal na każdym kroku stoją pełne niezdrowych słodyczy, chipsów, słodkich napojów automaty gotowe zachęcić każdego do niezdrowego posiłku. Warto zwracać uwagę na otoczenie, w jakim przebywa nasze dziecko i apelować do dyrektorów o usunięcie takich produktów i automatów ze szkół.

 Pamiętajcie, każdy fast-food może być zdrowy jeśli tylko sami przygotujecie go w domu z pełnowartościowych produktów, ale nigdy z junk foodów nie zrobicie zdrowego posiłku.

 Moja propozycja zdrowej fast-foodowej kanapki:

- grillowana pełnoziarnista bułka,

- ugotowana na parze w ziołach pierś z kurczaka (wystarczy ¼ całej piersi z kurczaka),

- garść kiełków,

- garść rukoli,

- ¼ papryki,

- trochę ogórka i pomidora,

- pesto z suszonymi pomidorami, pesto zielone lub ajwar.

mgr Agnieszka Białek-Dratwa

Dietetyk Vegabutik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>