FAST – FOOD I JUNK – FOOD

 

Szybkiemu i śmieciowemu jedzeniu mówimy NIE!

 Każdy z nas nie raz spotkał się z jedzeniem typu fast food. W każdym miejscu na świecie zawsze znajdzie się budka lub „ekskluzywna” restauracja, która gotowa jest bardzo szybko zaspokoić nasz głód. Pytanie: czy warto w taki sposób zaspokajać swój głód i czy warto jest truć się takim „pysznym” jedzeniem.

FAST-FOOD

W dosłownym tłumaczeniu fast food oznacza szybką żywność, jest ona przygotowana i serwowana na poczekaniu. Do przykładowych produktów, które zaliczane są do fast-foodów należą: frytki, hot-dogi, hamburgery, szybkie kanapki, kebaby czy pizza. Plusem tej żywności jest cena, przeważnie stosunkowo niska. Nie dajmy się zwieść pozorom, niska cena oznacza w tym przypadku nic innego jak niska jakość. Dzieje się tak dzięki wysokiemu przetworzeniu produktów z których jest robiona. Fakt, że producenci informują o 100% wołowinie w kanapce z wołowiną, nie oznacza przecież, że do takiego produktu nie można włożyć krowich uszu, krowich jelit czy innych części krowiego tłowiu, w dalszym ciągu będzie to 100% wołowinka. Smacznego!!! Fast-food często kojarzony jest z wysoką kalorycznością produktów. Nie zapominajmy też, że jest bogata w węglowodany i tłuszcze szczególnie nasycone, które często przyczyniają się do rozwoju chorób krążenia, w tym zawału serca. A dodatkowo żywność ta jest uboga w wartościowe składniki odżywcze jakie jak białko pełnowartościowe, witaminy, składniki mineralne czy błonnik, którego w takiej żywności prawie w ogóle nie ma.

JUNK-FOOD

Innym jedzeniem, które nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie jest jedzenie śmieciowe tzw. junk food. Żywność ta jest tania i produkowana w łatwy oraz wydajny sposób. Niestety junk-food jest żywnością, która pod względem dietetycznym i wartościowym jest bardzo uboga, nie dostarcza pełnowartościowych składników odżywczych oraz składników mineralnych i witamin. W żywności tej znajduje się wiele substancji negatywnie wpływającej na nasze zdrowie: sól kuchenna (o której pisałam tutaj), tłuszcze nasycone, cukier, dodatki do żywności barwniki czy równego rodzaju konserwanty. Chipsy, frytki, słodkie napoje gazowane, hot-dogi, hamburgery, kebaby, ciasteczka, ciasta czy batoniki to tylko niektóre z całej grupy produktów spożywczych zaliczanych do żywności typu junk-food.

CZYM RÓWNI SIĘ FAST-FOOD OD JUNK-FOOD’U?

Pojęcia fast-food oraz junk food często stosowane są wymiennie. Istnieje jednak ogromna różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami żywności. Choć istnieją takie produkty, które możemy zaliczyć do obu grup. Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy junk i fast-foodem jest możliwość serwowania zdrowych posiłków np. sałatek warzywnych w restauracjach fast food. Zdarza się to rzadko, ale coraz więcej restauracji typu fast-food ma w swoim menu kilka zdrowych pozycji takich jak jabłka czy sałatki. Restauracje szybkiej obsługi nie muszą posiadać w swoim menu tylko niezdrowych przekąsek, frytek czy kanapek, a wręcz istnieje obecnie moda na restauracje szybkiej obsługi serwujące tylko i wyłącznie zdrową żywność – sałatki owocowe, warzywne lub gotowane ryby. Niestety wiodącą żywnością w restauracjach i barach typu fast-food są posiłki złożone z junk-foodów, a tylko nieliczne z nich w swojej ofercie mają propozycje zdrowej żywności.

Produkty junk-foodowe w ostatnich latach pojawiają się masowo w szkołach. Nasze dzieci bombardowane są tego typu produktami. Tylko nieliczni, rozsądni dyrektorzy szkół wycofują automaty pełne funk-foodów ze szkół. W wielu placówkach nadal na każdym kroku stoją pełne niezdrowych słodyczy, chipsów, słodkich napojów automaty gotowe zachęcić każdego do niezdrowego posiłku. Warto zwracać uwagę na otoczenie, w jakim przebywa nasze dziecko i apelować do dyrektorów o usunięcie takich produktów i automatów ze szkół.

 Pamiętajcie, każdy fast-food może być zdrowy jeśli tylko sami przygotujecie go w domu z pełnowartościowych produktów, ale nigdy z junk foodów nie zrobicie zdrowego posiłku.

 Moja propozycja zdrowej fast-foodowej kanapki:

- grillowana pełnoziarnista bułka,

- ugotowana na parze w ziołach pierś z kurczaka (wystarczy ¼ całej piersi z kurczaka),

- garść kiełków,

- garść rukoli,

- ¼ papryki,

- trochę ogórka i pomidora,

- pesto z suszonymi pomidorami, pesto zielone lub ajwar.

mgr Agnieszka Białek-Dratwa

Dietetyk Vegabutik.pl

Jedna odpowiedź na „FAST – FOOD I JUNK – FOOD

  1. Anita pisze:

    W niektórych szkołach za to stoją automaty ze zdrową żywnością.. zazwyczaj są to świeże kanapki czy sałatki. Jest tendencja, że eliminuje się niezdrową żywność promując tzw. slow food

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>