JAK PRAWIDŁOWO SIĘ ODŻYWIAĆ CZYLI JAK JEŚĆ ROZSĄDNIE

Głównym celem jedzenia jest dostarczenie niezbędnych składników odżywczych, takich które sprawią, że nasz organizm będzie funkcjonował prawidłowo. To jednak nie jedyny cel, dla którego każdego dnia sięgamy po różnego rodzaju potrawy, przekąski i produkty spożywcze. Drugi celem codziennego jedzenia jest smak, jaki odczuwamy podczas delektowania się rozmaitymi smacznymi posiłkami.

By dłużej delektować się smakiem ulubionej potrawy, spróbujcie zwracać uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół w ich smaku. Po każdym kęsie róbcie chwilę przerwy, by w tym czasie odłożyć łyżeczkę lub widelec na stół. Powoli delektujcie się nowymi smakami znanego już Wam jedzenia.

Szybkie spożywanie posiłków niesie ze sobą kłopoty z trawieniem go i nie tylko, również przez pośpiech możemy zjeść znacznie więcej niż byśmy tego chcieli, a przy tym nie poczujemy różnorakich smaków.

Świadome jedzenie to nie tylko działanie, które wykonujecie wkładając poszczególne pokarmy do ust. Aby jeść świadomie należy wybierać produkty spożywcze z głową. Nie sugerujcie się niską promocyjną ceną, często jest to towar gorszej jakości lub bliski daty przydatności do spożycia. Lepiej sięgnijcie po mniejsze porcje, ale bardziej zdrowe.

Sprawdzajcie opakowania. Nie każde ładnie wyglądające pudełko oznacza towar wysokiej jakości. Warto sprawdzić czy opakowanie nie jest uszkodzone i dobrze chroni żywność. Podczas kontroli zwracajcie uwagę na termin przydatności do spożycia

Nie sugerujcie się kolorowymi, estetycznymi opakowaniami, a przede wszystkim zachęcającymi do zakupu napisami „nie zawiera konserwantów” czy „bez konserwantów”. Produkty, które nie zawierają konserwantów często w swoim składzie posiadają inne chemiczne dodatki do żywności – nie dajmy się oszukać. Wśród chemicznych dodatków do żywności poza substancjami konserwującymi możemy spotkać się z: barwnikami, regulatorami kwasowości, stabilizatorami, substancjami przeciwzbrylającymi się, przeciwutleniaczami, substancjami żelującymi, zagęstnikami, emulgatorami oraz substancjami spulchniającymi, wypełniającymi i wzmacniającymi smak i zapach.

Czytajcie etykiety oraz informacje, zwłaszcza te które producenci umieszczają małym drukiem. Porównujcie podobne do siebie produkty. Często analogiczne produkty mogą mieć zupełnie różny skład np. wędlina zawierająca tylko 50% mięsa lub wędlina ze 100% mięsa.

Potrzeba poświęcić trochę czasu, by teoretyczne informacje wprowadzić w swoje codzienne żywienie. Kiedy już będziecie wiedzieli jak zastosować wiedzę teoretyczną w praktyce podczas dokonywania wyborów konsumenckich, Wasze życie będzie wolniejsze od chemii, a świadomość dobrego wyboru nie będzie przyprawiać Was już o ból głowy.

By jeść świadomie:

  • zwracajcie uwagę na to co jesz, czytajcie etykiety produktów spożywczych,
  • zwracajcie uwagę na smak, konsystencję i inne odczucia jakie towarzyszą jedzeniu danego przysmaku,
  • szybkie jedzenie wiąże się z ryzykiem, że zjecie za dużo, dlatego jedźcie powoli,
  • poświęcajcie więcej czasu na jedzenie,
  • gryźcie wolniej – 10-15 razy pogryźcie jeden kęs.

Smacznego!!!

mgr Agnieszka Białek-Dratwa

Dietetyk Vegabutik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>