PIERNIKI – KRUCHE I PACHNĄCE ŚWIĘTAMI

Święta już za niedługo, nadszedł czas na pieczenie pierników :) Gwiazdeczki, koniki, choinki, grzybki i obowiązkowo- serduszka ! Pachnące prawdziwym miodem, cynamonem i goździkami…wspaniale zdobiące choinkę. Tak, już ostatni dzwonek na pieczenie pierników. Najlepiej zrobić to około 2 tygodnie przed Świętami, nabiorą wtedy odpowiedniej wilgotności dzięki czemu nie ucierpią na tym nasze zęby :)

Przepis z którym chcę się z Wami podzielić to przepis na pierniki kruche. Przetestowałam już dosłownie wszystkie lecz ten polecam ze względu na składniki i kruchość, która utrzymuję się cały czas – nie tylko po upieczeniu. Zawsze był ten sam problem, pierniki po upieczeniu były znakomite a po wystygnięciu nie do pogryzienia. Oczywiście są zwolennicy tych twardych jak i miękkich czy kruchych. To tak jak z krówkami, jedni wolą tzw. mordoklejki, ciągutki inni kruche. Ja nie lubię się denerwować podczas jedzenia więc wybieram opcję kruchą i łatwiejszą w jedzeniu.

W tym roku po raz pierwszy użyłam do wypieku pierników oleju kokosowego. Efekt lepszy od zamierzonego. Wyszły super, dodatkowo oprócz pięknego zapachu jaki otrzymujemy z miodu, doszedł delikatny kokosowy. Polecam używać tego oleju do wszystkich wypieków. To naprawdę zdrowy tłuszcz. Zapomniałam już słowa margaryna…

Składniki moich pierników:

  • olej kokosowy
  • mąka krupczatka, pszenna chlebowa 750 i pszenna razowa
  • miód leśny
  • jajko
  • przyprawy
  • sól
  • orzechy włoskie

Moje dzieci uwielbiają piec pierniki, zdobienie przynosi im olbrzymią radość. Wcale nie przejmuję się tym, że połowa pierników znika podczas tych prac i tym, że to co na stole jest też pod nim – uśmiechnięte i szczęśliwe buzie wynagradzają wszystkie trudy z tym związane. Atmosfera jest wspaniała !

Tak więc, życzę przyjemnej zabawy z piernikami, udanego zdobienia i przede wszystkim smacznego :)

 

Magdalena Gaudyn,

vegabutik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>